Tom Bradley Global Awarenes Magnet  Logo
Principal's Message History of the School Mission, Goals & School Creed Staff Directory .
State Standards Gifted & Talented English Learners Special Education
School Rules & Expectations Clubs and Activities Food Menu
Bell Schedule Dress Code
Alumni Contact Us

Staff Directory

Bradley Global Awareness Magnet Elementary

2014 – 2015 Staff

 

 

KINDERGARTEN

#  1      Peggy Baxter

#  2      Maria Acker

#  4      Emelda Bell

1ST GRADE

#  3      Terrence Holmes

#  5      Hannah Hudson

#  6      Angelo Arnold

2ND GRADE

#27      Elmer Jett                 

#28      Yvonne Carrison

#29      Latrice Clark

3RD GRADE

#21      Bo Dee Burnette Dove

#24      Marianna Cusack

#25      Yvette Martin

4TH GRADE

#16      Floyd Webb (Boy UpLifted)

#26      Velma Taylor

#35      Sylvia Graham       

5TH GRADE

#17      Judy Ellis

#20      La Reea Cole

SPECIAL EDUCATION

#30      Angela Rolfe-Williams

ADMINISTRATIVE TEAM

Principal – Monique Bell

APEIS –Ashley Dale         

Magnet Coordinator - Rebecca Peeples

Title I Coordinator - Julieanne Foon

Resource Specialist - Agnes Lewis

MAIN OFFICE

SAA – Laura Williams

Office Asst.  – Blanca Hernandez

Nurse – Dianne Burrell

Health Care Asst. – Terri McQueen 

SUPPORT STAFF

Family Resource Center -  Maria Garcia

School Psychologist – Garine Melconian

Occupational Therapist – Verdaiera Etienne

Adapted P. E. – Lucas Falconer

AT – Vladimir Gaxiola

Instrumental Music- Leslie Price-Tomich

Vocal Music - Tim Parmalee

PT – Vicki McCree

DHH – Tina Whittaker

PARAPROFESSIONALS & AIDES

Teacher Assistant – Rosa Azucena

Special Education Asst – Gaynelle Robertson

Special Education Asst – Antonio Patterson

Supervision Aide – Salvador Rangel

Campus Aide – Michael Bitten

Campus Aide – Shirley Horton

CAFETERIA

Manager - Preston James

Helper- Melanie Chapman

Helper – Dominique Harris

COMMUNITY REPRESENTATIVES

Title 1 – Lidia Bernal

AEMP - LaShaun Dolberry

Parent Resource Liaison - Cassandra Walton

CUSTODIAL

Plant Manager –Mrs. Linda Lyons  

Building & Grounds – Joshua Hemphill

AFTER SCHOOL PROGRAM

YMCA – Ms. Gaynelle Robertson Supv.

LA’s Best –Ms. Wilkerson

Beyond the Bell – Rod Tucker